Nagrade

Oblikovalske nagrade

Z nagradami za oblikovanje, ki jih Mesec oblikovanja podeljuje že od leta 2013, kritično relevantne dosežke stroke.

Mesec oblikovanja Ljubljana 2016

ANDREJA-NAJVIRT-2

PERSPEKTIVNI: Andreja Najvirt

Andreja Najvirt je študentka študijskega programa Tehnologije tekstilnega oblikovanja, smer Oblikovanje in razvoj izdelka na Fakulteti za strojništvo Univerze v Mariboru. Je izredno vestna in motivirana študentka, projektne naloge pa pripravlja z veliko kreativnosti in domiselnosti. S poglobljenim raziskovalnim pristopom do oblikovanja, z ljubeznijo do umetniškega ustvarjanja, uporabo telesu prijaznih tekstilij in upoštevanjem človeka se bo zagotovo razvila v odlično sodobno oblikovalko.
V času študija je aktivno sodelovala pri vrsti projektov, ki so se izvajali predvsem v okviru dogodka Mesec Mode v Pokrajinskem muzeju Maribor v letih 2014. 2015 in 2016:
•  RE20 – redizajn modela trenchcoat (Mesec Mode v Pokrajinskem muzeju Maribor 2014)
•  RE20 – oblikovanje vzorcev za sliko /vezenje, sitotisk/ (Mesec Mode v Pokrajinskem muzeju Maribor 2014)
•  RE20 – oblikovanje in izdelava polstenega ogrinjala (Mesec Mode v Pokrajinskem muzeju Maribor 2014)
•  Ikonična petdeseta – oblikovanje oblačilne podobe na inspiracijo arhitekture Maribora in 50.let 20 stoletja (Mesec Mode v Pokrajinskem muzeju Maribor 2015)
•  Oblikovanje in izdelava multifunkcionalnega nakita na inspiracijo arhitekture Maribora (Mesec Mode v Pokrajinskem muzeju Maribor 2015)
•  Oblikovanje in izdelava svetila na inspiracijo arhitekture Maribora / (Mesec Mode v Pokrajinskem muzeju Maribor 2015)
•  KONTRASTI – oblikovanje oblačilne podobe na inspiracijo kontrasti z vključevanjem zračne čipke (Mesec Mode v Pokrajinskem muzeju Maribor 2016)
•  Eksterier »Stičišče » pred Pokrajinskim muzejem  Maribor – oblikovanje in realizacija 1/6 vzorca za eksterier (Mesec Mode v Pokrajinskem muzeju Maribor 2016)
•  Fotografiranje in arhiviranje tekstilnih muzealij (Pokrajinski muzej Maribor)
Andreja Najvirt ima jasno vizijo lastnega razvoja. Občutek za detajle, kreativnost, iskanje novega kot nadgradnja obstoječega in smisel za materiale so izhodišča za oblikovanje njene oblikovalske podobe. S pripravljenostjo sodelovati na interdiscipinarnih delavnicah in na dogodkih izven študijskih obveznosti si je vsekakor pridobila veliko novih znanj.  Preizkusila se je tudi v vlogi fotografa in je priložnostno fotografirala projekte, kjer so sodelovali študenti oblikovanja mariborskega Oddelka za tekstilne materiale in oblikovanje. S svojim pristopom in ljubeznijo do ustvarjanja je vsekakor vredna pozornosti in nagrade.

zala-kontrec1

PERSPEKTIVNI: Zala Kontrec

Zala Kontrec je absolventka na študijskem programu 1. stopnje Tehnologije tekstilnega oblikovanja, smer Oblikovanje in razvoj izdelka. Vseskozi se je izkazala kot izredno marljiva študentka. V času študija je v letih 2014, 2015 in 2016 aktivno sodelovala pri vrsti projektov v okviru Meseca mode v Pokrajinskem muzeju v Mariboru. Na razstavah »Re20«, »Ikonska petdeseta« in »Moda in mladi je sodelovala s svojimi kreacijami na področju oblikovanja tekstilij in oblačil, oblikovanja modnih dodatkov in tekstilnih svetil. Sodelovala je tudi na dobrodelnem projektu Skodelica kave, v okviru katerega so bili razstavljeni izdelki na ogled na Ptuju v Dominikanskem samostanu, sledi serija razstav po Sloveniji. V letu 2013 in 2014 je sodelovala na 2. in 3. mednarodni zimski šoli Winter School Design Week na Fakulteti za strojništvo, kjer je imela razstavljena tudi svoja dela. V okviru projekta Po kreativni poti do znanja je raziskovala področje ergonomije. Ob študijskih obveznostih izpopolnjuje svoja znanja tudi v praksi in sicer na področju oblikovanja in izdelave poročnih oblačil v Modnem studiu Eva.

Ves čas študija na Fakulteti za strojništvo je bila izjemno motivirana in imela jasno vizijo svojega kariernega razvoja. Prav tako je bila vedno pripravljena sodelovati tudi na dogodkih izven študijskih obveznosti. Iz vsega predstavljenega je lahko zaključiti, da gre za vzoren primer proaktivne študentke, vredne pozornosti in nagrade.

Mesec oblikovanja – Slovenski oblikovalski dosežki 2015

Slovenske nagrade za oblikovanje

Med prepoznavnimi dosežki mladih oblikovalcev na Mesecu oblikovanja 2015 so tudi:

študentke oblikovanja s Katrede za tekstilne materiale in oblikovanje na Fakulteti za strojništvo Univerze v Mariboru. Prejele so nagrado za mlade perspektivne ustvarjalce s področja modnega oblikovanja za unikatni modni dodatek – čipke v silhueti Slovenije. Čipke kot modni dodatek oblačil osebja na EXPO Milano 2015 so oblikovale in izdelale pod mentorstvom avtorice projekta doc. Sonje Šterman.

Nataša Majer, avtorica slikanice Fragment – knjige s prostoročno izdelanimi ilustracijami na tanjši bombažni tkanini (magistrsko delo).